حتماً در سطح شهر به خصوص در پارک‌ها، مدل‌های مختلفی از تونل نوری را مشاهده کرده‌اید که جذابیت آن‌ها باعث جلب توجه شما شده است. مسلماً سؤالی که برای شما به وجود می‌آید این است که این تونل نوری به چه صورت طراحی می‌گردد؟ به طور کلی تونل نوری یکی از جذاب‌ترین زیبایی‌های بصری برای طراحی باغ و پارک و طراحی سطح شهر می‌باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا انواع تونل نوری و کاربرد‌های آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

تونل نوری چیست؟

وقتی علم برق و الکترونیک در کنار هنر قرار می‌گیرد، ما شاهد جذابیت بصری به نام تونل نوری خواهیم بود. تونل نوری یکی از زیباترین و خلاقانه‌ترین نورپردازی‌هایی است که واقعاً تأثیر بسیار چشمگیری بر روی زیبایی محیط دارد به گونه‌ای که وقتی در پارک، باغ و یا رستوران‌ها یک تونل نوری مشاهده می‌کنید، قطعاً از فاصله دور توجه شما به سمت این تونل نوری جلب خواهد شد. برای طراحی تونل نوری، از ریسه‌های لامپ LED به صورت تک رنگ و یا چند رنگ استفاده می‌شود. این ریسه‌ها مصرف برق بسیار پایینی دارند ولی در عین حال نور آن‌ها بسیار شفاف و چشمگیر می‌باشد.

کاربرد‌های تونل نوری

جذابیت تونل نوری و طرح‌های خاصی که برای نورپردازی در تونل نوری اجرا می‌گردد، باعث افزایش دامنه کاری این سیستم روشنایی شده است. به طور کلی تونل نوری در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • طراحی باغ و پارک
 • ورودی تالار‌ها
 • ورودی رستوران
 • ورودی کافی شاپ
 • مسیر‌های جنگلی طولانی
 • مسیر‌های ورودی ویلای شخصی

انواع تونل نوری

اگر در اینترنت کمی جستجو کنید، مشاهده خواهید کرد که طراحی و نورپردازی در تونل نوری چه اندازه متنوع می‌باشد. این موضوع نشان می‌دهد که تونل نوری انواع مختلفی دارد. در این قسمت از مطلب انواع تونل نوری را به شما معرفی خواهیم کرد:

 تونل نوری تک رنگ

ساده‌ترین تونل نوری، تونل‌های نوری تک رنگ هستند. برای طراحی آن‌ها از یک رنگ سفید، زرد، آبی، قرمز و یا رنگ‌های دیگر استفاده می‌شود. رنگ لامپ‌ها براساس محیط اجرای تونل نوری انتخاب می‌گردد. برای مثال در فصل بهار، در باغ‌ها و در پارک‌ها، می‌توان یک تونل نور آبی را طراحی نمود که در کنار نور سبز محیط، واقعاً جلوی زیبایی را به ارمغان می‌آورد و حس خنکی به انسان می‌دهد. از نظر هزینه‌ها، تونل نوری تک رنگ بسیار مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر است.

تونل نوری چند رنگ

همانگونه که از نام این تونل‌ نوری مشخص است، در طراحی آن‌ از رنگ‌های مختلف نور استفاده می‌شود. در انتخاب رنگ‌ها باید به هارمونی رنگ و همچنین محیط توجه داشت. نباید رنگ‌ها زننده باشند چون در این صورت زیبایی تونل نوری را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به خصوص اگر قرار است در زمان روشن بودن تونل نوری، رنگ لامپ‌ها مدام تغییر کند، ترکیب رنگ‌های به کار رفته در تونل اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

تونل نوری ثابت

این تونل‌های نوری ممکن است به صورت تک رنگ و یا چند رنگ باشند ولی با این تفاوت که نورپردازی کاملاً ثابت است و رنگ لامپ‌ها در زمان روشن بودن تغییر نمی‌کند. از طرف دیگر طراحی این تونل نوری نیز کاملاً ثابت و بدون تغییر می‌باشد و بعد از اجرا به هیچ عنوان امکان تغییر در سیستم طراحی تونل نوری وجود ندارد.

تونل نوری موزیکال

یکی از زیباترین و البته گران‌ترین انواع تونل نوری، تونل نوری موزیکال است. در کنار سیستم روشنایی، سیستم صوتی نیز در داخل تونل نوری در نظر گرفته شده است. رنگ‌ لامپ‌هایی که در داخل تونل نوری موزیکال اجرا ‌شده است، مدام در حال تغییر هستند.

انواع تونل نوری

بهترین تونل نوری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اگر برای ویلای شخصی یا حیاط خانه خود می‌خواهید یک تونل نوری طراحی کنید و یا برای رستوران و سالن پذیرایی محل کار خود به دنبال جذاب‌ترین تونل نوری هستید، باید بدانید که ویژگی‌های یک تونل نوری مناسب چیست و چگونه می‌توانیم یک طراحی ‌ایده‌آل داشته باشیم:

۱- به ریسه‌های LED در تونل نوری توجه کنید. باید دارای حفاظ باشند تا به راحتی آسیب نبینند.

۲- طول عمر تونل نوری با کیفیت بسیار بالا می‌باشد.

۳- قابلیت تعمیر و نگهداری از آن واقعاً راحت است.

۴- باید تونل نوری به گونه‌ای باشد که امکان تغییر در داخل آن وجود داشته باشد.

۵- از رنگ‌های متنوع در تونل نوری استفاده شود.

۶- تونل نوری باید در برابر ضربه مقاوم باشد.

۷- همچنین باید بتواند سرمای فصل زمستان و آفتاب و گرمای زیاد را نیز تحمل کند.

۸- باید در طراحی تونل نوری از ولتاژ‌های پایین استفاده شود تا خطر برق گرفتگی وجود نداشته باشد.

۹- همچنین باید ضمانت و خدمات پس از فروش برای تونل نوری در نظر گرفته شود.

قیمت تونل نوری

اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که قیمت طراحی و نصب تونل نوری چقدر است، باید فاکتور‌های زیر را داشته در نظر داشته باشید:

 1. از چه نوع تونل نوری استفاده می‌کنید؟ مسلماً تونل نوری تک رنگ و ثابت ارزان‌ترین نوع تونل نوری می‌باشد.
 2. مساحت تونل نوری چقدر است؟
 3. از چه نوع لامپ‌هایی در داخل تونل نوری استفاده شده است؟
 4. هزینه دستمزد برای اجرای تونل نوری چقدر برآورد شده است؟
 5. آیا محل نصب تونل نوری محدودیت‌هایی را در هنگام نصب ایجاد می‌کند؟ در چنین شرایطی سختی کار بالا می‌رود و فرد طراح، هزینه بیشتری به عنوان دستمزد از شما دریافت خواهد کرد.
 6. دستمزد طراح و نصب‌کننده تونل نوری چقدر است؟
 7. چه مبلغی را باید برای تعمیرات در زمان‌های مشخص برای تونل نوری بپردازید؟
 8. برای تونل نوروز ضمانتنامه در نظر گرفته شده است یا خیر.

کلام آخر‌

اگر به دنبال یک فروشگاه معتبر برای خرید تجهیزات تونل نوری می‌گردید، پیشنهاد ما این است که با تیدا لایت در ارتباط باشید. حتی شما می‌توانید با مراجعه به سایت تیدا لایت انواع طرح‌های تونل نوری را مشاهده کنید و اگر طرحی مدنظر شما بود، طراحی و اجرای آن را به گروه تیدا لایت بسپارید. در هر کجای ایران که باشید ما خدمات اجرای فیبر نوری نورپردازی را برای شما ارائه می‌کنیم.